لوور (سایه بان آلومینیومی)

 

سایه بان (لوور)

«معماری بازی هنرمندانه دقیق و خیره کننده مجمو عه ای از اجسام ساخته شده در زیر نور است. چشمهای ما برای این آفریده شده اند که فرمها را زیر نور ببینیم: این سایه و روشنها هستند که فرمها را در مقابل ما برهنه می سازند. مکعب ، مخروط ، کره ، استوانه و هرم اولین فرمهایی هستند که نور آنها را به ما عرضه می کند. تصاویر آنها ، ناب ، ملموس و صریح هستند». لوکوربوزیه«

l01

اهمیت سایه بان(لوور):

از شروع یکجا نشیینی بشر و ساخت منازل و اقامتگاه. انسان تلاش نموده بنا و سرپناهی بسازد که متناسب با شرایط و اقلیم باشد، بنائی که یک اسکیمو در قطبو یا چادری که یک صحرانشین در مناطق خشک علم می ساخت متناسب با آب و هوا و اقلیم آن منطقه بوده است .

زاویه تابش خورشید  در زمستان و تابستان متفاوت است بیشتر  کسانی که در حد فاصل خط استوا و قطب زندگی می کنند  نور را در تابستان غیر مطلوب و در زمستان مطلوب می دانند از طرف دیگر ایجاد سایه و یا سایه روشن نیاز به تکنیکهای معمار گونه دارد.که به آن خواهیم پرداخت.

در معماری معاصر که زیبائی شناسی یک از محورهای اصلی طراحی می باشد معمار نیاز به ابزارهای همچون فرم،نور،سایه روشن،بافت، رنگ و …دارد  سایبان (لوور) توان ایجاد سایه روشن ، بافت  و ایجاد رنگی دیگر را دارا می باشد

خلاصه مزایای لوور:

۱-ایجاد سایه روشن

۲-ایجاد سایه کنترل شده

۳-ایجاد بافت

۴-کالبد برای رنگ

۵-ایجاد محرمیت (وجود دید از داخل، کنترل منظر از خارج)

۶-کاهش تابش مستقیم آفتاب بر روی نما

۷-واکنش مکانیکی براساس سیستم هوشمند ساختمان(BMS)

 

آفتابگیرهای آلومینیومی یا شیدر             (لوور-Louver)

لوورها علاوه بر جلوگیری از تابش نور مستقیم خورشید، مهندسین معمار را در طراحی نمای زیبا کمک می کنند . این لوورها نسل جدیدی از نورگیرها هستند که در سایزهای مختلف تولید شده و می توان آنها را به صورت های افقی و یا عمودی نصب نمود .

برخی از انواع لوور ها بر اساس شکل ظاهری عبارتند از:

۱ – لوور دوکی –  شیدر (سایه بان)

در این سیستم می توان با استفاده از تیغه هایی با مقطع دوکی شکل نماهای ظریف و بسیار زیبا به وجود آورد که ما حصل آن علاوه بر زیبایی نما سایبانهای کاربردی و مفید است .( لوورهای دوکی شکل آلومینیومی نسل جدیدی از نورگیرها می باشند که بسیار مورد توجه مصرف کنندگان از جمله طراحان پروژه های ساختمانی قرار گرفته اند)

l02

تصویر لوور دوکی شکل

لوورهای آلومینیومی (تولید آلیاژ ۶۰۶۳ آلومینیوم) تاثیر تشعشع نور خورشید را تا ۸۰% کاهش داده و باعث می شود تا مصرف انرژی تا ۳۰% کاهش یابد .

این سیستم از ۳ قطعه اصلی تشکیل شده است .( که با اتصال به سازه بوجود آورنده مجموعه لوور می باشند)

قطعه اتصال به سازه به نام خورشیدی که دارای دندانه ها می باشد و کلیت قرارگیری لوورها را از زاویه صفر درجه با افزایش ۵/۲۲ درجه حداکثر تا ۵/۶۷ درجه امکان پذیر می سازد.

l03

تصویر  قطعه خورشیدی

  منقاری که نگهدارنده قطعه اصلی می باشد که با دندانه های موجود در قسمت انتهایی از یک سمت به خورشیدی و از سوی دیگر به قطعه اصلی متصل می شود

l04

تصویر  قطعه منقاری

مقطع دوکی که روی قطعه منقاری قرار گرفته و کلیت نما را می سازد .

End cap نوع دیگری از دیتایل نصب می باشد که جهت اتصال از چپ و راست در ساپورت های خاص و همچنین بتن انتهایی لوور کاربرد دارد.

l05

تصویر نمایش درپوش END CAP

در واقع این لوور ها نسل جدیدی از نورگیر ها هستند که در سایز های مختلف تولید شده و می توان آنها را به صورت های افقی و یا عمودی نصب نمود.

سیستم ثابت :

این سیستم از جمله پرمصرفترین نورگیرهای لووری در نوع خود می باشند که به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی انواع سیستم های نمای شیشه ای، ورق کامپوزیت و هر نوع نمای دیگر طرفداران بسیاری را به سمت خود جلب کرده است.

سیستم متحرک :

این سیستم می تواند با سیستم کنترل از راه دور و یا سوییچی به مشتریان عرضه شود این سیستم با اتصالات و قطعات خاص با تکنولوژی جدید که کاملاً اختصاصی می باشد به همراه سیستم ثابت با اتصالات ساده آماده ارائه و اجرا به مشتریان می باشد.

نصب این لوورها به دو شکل ثابت و متحرک انجام می پذیرد:

– ثابت

این سیستم از رایج ترین سیستم های نصب لوور است. به دلیل سادگی و اقتصادی بودن و امکان نصب مستقیم بر روی سیستم های نمای شیشه و یا ورق کامپوزیت کاربرد متداول تری دارد. درنصب ثابت, لوور ها یا به وسیله سوراخ هایی که بر روی درپوش(End Cap) آنها تعبیه شده است به سازه متصل می شوند و یا توسط پایه بر روی نگه دارنده خود متصل می شوند.

–  متحرک

این سیستم مختص لوور های دوکی و لوور هایی باساختار مشابه می باشد که به صورت کنترل از راه دور و یا سوییچی به مشتریان عرضه می گردد. این سیستم با تکنولوژی جدید و قطعات و اتصالات خود که کاملا اختصاصی می باشد آمده اجرا و ارائه به مشتریان است.

l06

تصویر  لوور متحرک

۲-لوور های مکعبی

لوورهای مکعبی نیز در ابعاد مختلف موجود بوده و ساختار کلی آن پروفیل آلومینیومی می باشد.

l07

تصویر لوور مکعبی نصب شده بر روی نما  کرتین وال
l09
تصویر    لوور مکعبی نصب شده بر روی کرتین وال

۳- لوور های کامپوزیت

این لوور ها از ورق کامپوزیت به صورت باکس شده تولید می شوند و دارای تمام قابلیت های نمای کامپوزیت می باشند.

۳burda
تصویر  لوور مکعبی با ورق کامپوزیت

لوور Sun Breaker Systems

لوورهای آلومینیومی در ساختمان های مسکونی، ادارات، مدارس، مجموعه های ورزشی و در هر ساختمان دیگری که در آن زیبایی و ایجاد فضای راحت و نور و دمای مناسب مورد توجه است، مورد استفاده قرار می گیرد. این لوورها قابلیت پرداخت آنادایز برای رنگ های، نقره ای، طلایی، برنز و سیاه را داراست و در صورت استفاده از رنگ لاکی (پودری) در هر رنگ استاندارد RAL رنگ، می تواند تولید شود. لوورهای زاویه دار تأثیر تشعشع خورشید را تا ۸۰% کاهش داده و باعث می شود تا مصرف انرژی تا ۳۰% کاهش یابد. لوورهای آلومینیومی به خاطر استفاده از آلیاژ ۶٫۶۳ آلومینیوم بیشترین مقاومت را در برابر بادهای بیش از ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت در نامطلوب ترین شرایط تضمین می نماید که پس از نصب نیاز به نگهداری خاصی ندارد. طراحی متنوع و جذاب تیغه ها با سایزهای ۱۰۰، ۱۲۰، ۱۵۰، ۱۷۰، ۲۰۰، ۲۲۵، ۴۰۰ میلیمتر ترکیب زیبایی با انواع مصالح مختلف مورد استفاده در نمای ساختمان ایجاد می کند. فریم ها برای تسهیل در نصب، در قرنیز کف پنجره ها، پیش آمدگی ها و یا هر نوع دیگری از سازه طراحی شده است. فریم های مورد استفاده برای ساختن همه مدل از آلومینیوم اکسترود شده با آلیاژ ۶٫۶۳ با ضخامت ۳، معمولا با رنگ یکسان با تیغه ها ساخته می شود .

ویژگی های سایبان (لوور) آلومینیومی:

کاهش حرارت به دلیل نصب سایبان آلومینیومی به محل سایه ی ایجاد شده بستگی دارد. وقتی بر روی سطح خارجی شیشه سایه ایجاد شود، مقدار بسیار کمی از انرژی حراراتی خورشید به فضای پشت شیشه انتقال می یابد. زیرا انتقال حرارت در این حالت به صورت «رسانش» و «تابش» است و انتقال حرارت به ندرت به صورت رسانش از شیشه انجام می شود و اجسام شفاف نیز پرتوهای با طول موج بلند را از خود عبور نمی دهند.

ولی هنگامی که برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به داخل از کرکره ی داخلی استفاده شود پرتو مستقیم خورشید از شیشه عبور می کند و پرده کرکره را تحت تاثیر اثر حرارتی خود قرار می دهد.

پرده کرکره پس از گرم شدن، حرارت خود را به وسیله امواج دارای طول موج بلند به اطراف منتقل می کند و این حرارت چون نمی تواند از شیشه عبور کند فقط به فضای داخلی منتقل شده باعث گرم شدن این فضا می شود. نتیجه آزمایش هایی که در این مورد انجام شده نشان می دهد که سایه بان های خارجی می توانند تا ۹۰ درصد و سایه بان های داخلی (پرده کرکره) تنها ۲۰ تا ۲۵ درصد اثر حرارتی تابش آفتاب را در داخل یک اتاق کاهش دهد.

برای مثال در یک منزل مسکونی ممکن است تابش مستقیم آفتاب به داخل در فصل زمستان لازم و در فصل تابستان غیر ضروری باشد. ولی در یک کلاس درس ممکن است تابش مستقیم آفتاب به داخل در تمانم فصل ها ناراحت کننده باشد.

از سوی دیگر، در مناطق سرد هدف اصلی این است که تا حد ممکن ازتابش مستقیم نور و گرمای طبیعی آفتاب به داخل استفاده شود. ولی در مناطق گرم تا حد ممکن باید از تابش مستقیم آفتاب به داخل جلوگیری کرد. در مناطق معتدل یا مناطق نیمه استوایی ، هر دو مسئله را باید درنظر گرفت و سایه بان ها را به نحوی انتخاب کرد که بتوان ورود پرتو مستقیم خورشید به داخل را با توجه به فصل های مختلف کنترل کرد.

 

حداکثر فاصلۀ مجاز پایه لوورها بر اساس نیروی باد و نوع لوور:

l11

 

l12

 

 

نوشته شده در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۴

منصور اجلی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://facadec.ir/google64c2a2471513f0e4.html