استرچ متال*اکسپندد متال* مش متال* پانچ متال* xtension facade

استرچ متال

expanded metal

 

 

مقدمه:

زیبائی شناختی،عملکردگرائی،نیاز به بافت جدید،کنترل نور و ایجاد آسایش و ایمنی و از همه مهمتر نیاز به نوآوری، معمار را بر آن داشت که در جستجو فرم جدید،مصالح جدید و تکنولوژی جدید سوق داده است.در معماری معاصر در خصوص پوسته دوم هم به لحاظ ملاحضات معماری پایدار و نیز جستجو جهت نوآوری در نما مورد توجه قرار گرفته است که هر پوسته عملکرد مشخص خورد را دارد

پوسته در فرهنگ عمید به معنای جلد،غلاف،قشر و مقابل مغز آمده است، در فرهنگ معین،این واژه به معنی قسمتی از ساختمان گیاه است که خارجی ترین قسمت اندامها تشکیل می دهد در حقیقت طبقه است که اندامهای دیگر گیاه را می پوشاند

پوسته‌ها در طبیعت از متنوع ترین فرم‌هایی هستند که در دنیای فیزیکی اطراف ما یافت می‌شوند. واژه پوسته تداعی کننده اشکال موجود در طبیعت مانند تخم پرندگان، پوسته نرم تنان می‌باشد. این لغت یک نمود ذهنی با دو ویژگی ویژه را مجسم می‌سازد:

پوسته‌ها محکم و منحنی شکل اند

عملکرد کلی پوسته‌ها

یک ورق کاغذ، به طور عادی در دست خم می‌شود و حتی توانایی تحمل وزن خود را هم ندارد، اما اگر به قسمت میانی کاغذ اندکی فشار وارد شود، به طوری که گوشه‌های آن کمی رو به بالا خم شوند، این فرم علاوه بر وزن خود، مقداری بار اضافی را نیز تحمل می‌کند. این افزایش ظرفیت تحمل بار توسط سازه، به دلیل استفاده از فرم مناسب است. انحنای رو به بالا، سختی و ظرفیت تحمل بار کاغذ را افزایش می‌دهد، زیرا این فرم موجب می‌شود مقداری از مصالح دور از مرکز ثقل جسم قرار بگیرد، بنابراین با خم کردن ورق کاغذ مقاومت خمشی جسم افزایش می‌یابد.

طراحی ساختمانهای دو پوسته

انسانها برای کنترل عوامل طبیعی به غارها پناه بردند ولی مجبور بودند برای شکار و تهیه غذا از غار بیرون بیایند و یاد گرفتند که با پوشیدن لباس خود را در مقابل عوامل طبیعی حفظ کنند ، لباس دوم انسانها خانه آنها بود که بعد از تکامل خانه سازی به تدریج توانست شرایط محیطی را برای انسانها متعادل سازد و دمای مناسبی را در داخل خانه فراهم کند.

معماری بومی در هر منطقه به نوعی از طراحی و استفاده از مصالح بومی رسید که بتواند با استفاده از حداقل انرژی ، شرایط آسایش را برای ساکنین فراهم نماید .همانطور که در چندین مقاله به این نکته اشاره کرده ام  بعد از معماری مدرن و استفاده از تاسیسات ساختمانی  توجه به معماری بومی کمرنگ شد به دلیل ارزان بودن انرژی توجهی به طراحی بهینه معماری و استفاده بهینه از انرژی نمی شد ولی پس از اولین شوک نفتی و شروع تفکر توسعه پایدار ، دوباره توجه به طراحی پایدار به دو دلیل قوت گرفت :

اول : بهای زیاد انرژی و احتمال عدم دسترسی به آن ،همه را به استفاده محدود تر و کنترل شده از انرژی سوق داد

دوم : لزوم استفاده کمتر از انرژی و سوزاندن کمتر سوختهای فسیلی برای کاهش آلودگی محیط زیست و پاک نگه داشتن هوای زمین .

معماری پایدار در طراحی  توصیه های زیادی دارد که از جمله آنها می توان کاهش سطح تماس ساختمان با محیط بیرون را نام برد ، که موثرترین روش آن ساختن یک لباس دوم برای ساختمان است ما به این نوع ساختمانها ، دوپوسته می گوییم .

پوسته دوم مانند یک محافظ از تبادل حرارتی ساختمان با محیط خارج جلو گیری می کند

این ساختار در ابتدا  کامل نبود  و در ساختمانهای اولیه با قرار دادن فضاهای واسط (کنترل نشده ) در اطراف ساختمان و قرار دادن یک پوشش ثانویه در روی پنجره ، به نوعی یک پوسته به دور فضای اصلی ساختمان و محل زندگی شکل می گرفت .

بعد از این مرحله برای جلوگیری از تبادل حرارت از پنجره ها ، انواع پنجره ساخته شد که ابتدا دو پنجره متوالی ، بعد پنجره با جعبه ای که دو تا شیشه داشت ولی برای پاک کردن داخل شیشه ها دچار مشکل می شدند ، بعد یک پنجره با دو شیشه درست شد که شیشه آن دو جداره بود و پس از آن توسعه انواع شیشه را در شیشه های دوجداره شاهد بودیم . استفاده از عایق های حرارتی در پوسته خارجی ساختمان نیز به این روشها کمک می کرد .

بعد از این اقدامات بحث نماهای دوپوسته مطرح شد ، خصوصا برای ساختمانهایی که کل نمای آنها شیشه ای بود و تبادل حرارتی بسیار زیادی با فضای بیرون داشتند  ، در این گونه ساختمانها دو لایه شیشه در نما بکار می رود و پوسته خارجی نقش یک محافظ را برای ساختمان بازی می کند .

این روش که به ظاهر بسیار ساده می آید ، در عمل بسیار پیچیده و حساس است ، زیرا این دو لایه شیشه مانند یک گلخانه عمل کرده و  هوای بسیار گرمی را در درون خود ایجاد می کنند که در فصل تابستان می تواند برای ساختمان مشکلاتی را ایجاد نماید و دمای آنرا بالا ببرد . مشکل دیگر این نماها در صورت طراحی غلط ، جریان هواییست که بین دو جداره ایجاد می شود و با نفوذ یا مکش هوا از داخل ساختمان ، شرایط داخل را دچار تغییر نماید ، این جریان هوا به هنگام باز کردن پنجره های داخلی نیز مشکل ساز است .

نماهای دوپوسته باید به دقت برای فصول سرد و گرم طراحی شده و جریان هوای داخل آنها کنترل گردد .

برای طراحی نماهای دو پوسته باید شرایط محیطی هر منطقه را در نظر گرفت و پوسته دوم طوری طراحی گردد که بتواند ساختمان را در مقابل شرایط بد بیرون محافظت کرده و از عوامل مساعد بیرونی محروم نسازد ، این بدین معناست که تابش نور خورشید در زمستان می تواند برای ساختمان مفید باشد و پوسته دوم باید اجازه استفاده از تابش را به ساختمان بدهد و همچنین استفاده از هوای بیرون برای ساختمان فراهم گردد .

کنترل هوای گرم ایجاد شده در بین دو پوسته در تابستان و خروج مناسب آن از مواردی است که باید برای آن راهکاری در خور پیش بینی شود و برای  ورود هوای تازه به ساختمان  نیز تمهیداتی طراحی شود که بطور مستقیم و یا از طریق سیستم های تاسیساتی تامین شود.

پوسته فلزی

خواص و مشخصات مکانیکی فلز، صنعت ساختمان را به سمت استفاده از آنها سوق داده است، مقاومت مکانیکی در خصوص فولاد، عدم خوردگی آلومینیوم، سطح زیبای استیل و قابلیت تولید و شکل پذیری آنها بازار ساختمانسازی را تحت تاثیر قرار داده است

انواع پوسته فلزی از نظر جنس

۱-پوسته های فولادی

۲-پوسته های چدنی

۳-پوسته از ورق گالوانیزه

۴-پوسته از ورق آلومینیوم

۵-پوسته از ورق استیل

۶-پوسته از ورق تیتانیوم

۷-پو سته ازسایر آلیاژها( که در معماری و ساخت بنا متداول نیست)

expanded-metal-mesh-71666-6798205(1)

تصویر ۷-۱  ساخت پوسته دوم از ورق مجوف آلومینیومی

انواع پوسته فلزی از نظر روش ساخت:

۱-ورق فلزی ساده(در مبلمان شهری،درب و پنجره فلزی و … کاربردارد)

۲-ورق پانچ متال(در ایجاد سقف کاذب، سایه بان،مبلمان شهری،حفاظ کارگاه و کاربرد دارد)

ورق پانچ متال با دستگاه مخصوص با سواخهای متعدد جهت عبور نور یا آب از سطح آن مورد استفاده قرار می گیرد

۳- ورقهای بافته شده: این ورقها از یک سری مفتول یا مقاطع خاص ساخته شده اند و با هندسه و سایز ویژه ای به هم متصل یا بافته می شوند.(مانند فنس)

۴-ورق فلزی اکسپندد متال EXPANDED METAL

اکسپندد متال یا استرچ متال به صفحات فلزی (آهن-آلومینیوم-استیل و…) است که ضمن طی نمودن فرآیند تولید با روش ویژه ای تحت برش و سپس کشش قرار می گیرند.

 

۵۶۴۸

تصویر ۷-۲  تنوع رنگ در  اکسپندد متال

کاربردها:

الف – پوسته دوم نما : نمای اکسپندد متال به عنوان پوسته دوم نما می تواند برروی نمای شیشه ای کرتین وال به عنوان کنترل کننده تابش و منحرف کننده اشعه های مستقیم خورشید مورد استفاده قرار گیرد.

SDU-Kolding-campus-by-Henning-Larsen_dezeen_sqb

تصویر ۷-۳  اجرای پوسته فلزی بر روی نما کرتین وال

ب – فعال کننده نمای شب : با وجود تنوع بالا در چشمه های تولیدی اکسپندد متال با نورپردازی مناسب پشت پنل های نصب شده نمای شب ساختمان از جذابیتی بالا برخوردار خواهد بود.

prodotti-4779-rel358e5692-6ee2-4d29-ae62-9706da71a05c

تصویر۷-۴ جذب نور انتشار یافته و بازتاب آن

ج – خاصیت محافظتی : با توجه به امکان تولید پنلهای استرچ متال در ضخامت های بالا می توان ضمن بهره برداری از چشم اندازهای متنوع آن مزیت های محافظتی نمای ساختمان را ارتقا داد.

۳۶۹۷

تصویر ۷-۵ حفاظت از فضاهای باز و نیمه باز

مزایای نمای اکسپندد متال:

الف- چشم اندازهای متنوع : پنلهای اکسپندد متال با داشتن چشمه های سه بعدی و تنوع بالای نوع چشمه ها گستره وسیعی از چشم اندازهای خلاقانه را در اختیار معماران و سازندگان قرار می دهد.

۰۳-۰۲-۱۳-۹-۳۱_Piccadilly_MSCP_2

تصویر ۷-۶ ترکیب با ساختار مدولار

expanded-metal-lozenge-shaped-mesh-64749-4457493(1)

 

تصویر ۷-۷ ایجاد سطح وسیع و گسترده

 

Expanded_Metal_Mesh (1)

 

تصویر ۷-۸ ایجاد فرمهای خاص

ب- قیمت تمام شده بسیار مناسب: با توجه به این که این نوع نما پیش تر وارداتی بوده است و در حال حاضر در داخل کشور تولید می شود قیمت آن به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

ج- نمای سه بعدی : نمای اکسپندد متال بدون شک تنها متریالی است که از همان ابتدا کیفیت سه بعدی بودن نما را تامین می نماید و تنوع بالایی از منظر را به نمای ساختمان می بخشد.

expanded-metal-lozenge-shaped-mesh-64749-4457503(1)

تصویر ۷-۹

حس بعد نما با میزان برجستگی

د- تنوع در طرح و رنگ

استرچ متال

expanded metal

 

تصویر ۷-۱۰ استفاده از طیف رنگی

 

روش طراحی و  اجرا:

الف-محاسبه و تعین قاب که بتواند ورق اکسپندد متال را احاطه کرده و سبب نصب به زیر سازی گردد

قابها می توانند به صورت کرو و چند ضلعی اجرا شوند

 

۲۰۱۲۷۲۱۶۱۵۲۴۵۳۱۸۰۲

 

تصویر ۷-۱۱ یک قاب ساده اکسپندد متال

ب)طرح زیرسازی:جهت انتقال بار ورق اکسپندد  متال روشهای متعددی امکانپذیر است و از الگوها و طرحهای متنوعی می توان استفاده نمود

ب-۱ زیرسازی اکسپوز و مستقل

جهت اجرای زیر سازی ابتدا کلیات طرح می بایست بررسی گردد در مواقعی اکسپندد متال  به صورت یک لایه مد نظر است برای این روش می بایست سازه نگهدارنده آن طراحی گردد

۲۶-۰۸-۱۲-۱-۰۶_ExpandedMesh

تصویر ۷-۱۲ استفاده از اکسپندد متال با زیر سازی مستقل

ب-۲ زیرسازی بر روی کالبد بتنی یا مشابه

در این روش با نصب رول بولتها و قوطی های مدولار امکان نصب اکسپندد متال مقدور است. در این روش نظام استقرار کمبرندیهای فلزی و کنترل خوردگی حائز اهمیت است

Dezeen_Bent-by-Chris-Kabel_1

تصویر ۷-۱۳از اکسپندد متال جهت ترمیم نمای ساختمان واستفاده شده است

مدولها و زیرسازی فلزی تابعی از بازشو ها می باشند

ج)زیرسازی بر روی پوسته اول نما:

معمولا در نماهای چون کرتین وال، نماهای ملاتی، نماهای خشکه چین امکان انشعاب زیر سازی فلزی مقدور است که ملاحضات اب بندی و کنترل خوردگی باید طراحی، کنترل و تست گردد

 

Extension-in-Lund-by-Johan-Sundberg_dezeen_sq

تصویر ۷-۱۴

فرم پذیری و امکان نصب بر پوسته اول نما

طرhحی زیرسازی و نصب قاب:

نما اکسپندد متال در اجرا فاقد پیچیدگی نصب و اجرا می باشد ولی می بایست کنترلهای اجرا ، کنترل درز، کنترل خوردگی، در ارتفاع هماهنگی با سیستم صائقه گیر و پروسه نصب کنترل گردد.

eco-Mesh-drawing

تصویر ۷-۱۵ کنترل نصب و اجرا در وال سکشن و پلان

نمای X tension

این نما که به صورت لوزی و نحوه اتصال X یا همان ضربدری در دو جهت گسترش می یابد که در چهار پروژه به صورت landscape   اجرا شده است

Untitled

 

تصویر ۷-۱۶ نمای x tension

۲۲۲

تصویر ۷- ۱۷ نمونه اجرا شده نما x tension

 

 

 

نوشته شده در ۶دی ۹۵                      منصور اجلّی

متن(اختصاصی)

 

 

http://facadec.ir/google64c2a2471513f0e4.html